Túrakör

Kategória: Hídetések
Megjelent: Írta: Heltovics Ede

"A természet az egyedüli, melyet a fantázia nem szépíthet, nem nagyíthat, csak törpíthet." (Mikszáth Kálmán)

A két gödi plébánia közös csoportja a 2015-ben alakult TÚRAKÖR, mely küldetésének is tekinti az alsógödi és felsőgödi testvérek közötti személyes kapcsolatok erősítését.

Szórványos plébániai túrák korábban is voltak minden évben, de egy jól sikerült kirándulás után 2015 pünkösdjén -  amikor még a sárdagasztás sem tudta kedvünket szegni - többekben megfogalmazódott, milyen jó is lenne rendszeresen nekiindulni, ismerkedni a környékünk szépségeivel, meg persze egymással. A szeptemberre tervezett első túrát mindjárt kétszer is el kellett halasztani a nagy esőzések miatt, de azóta másfél-két havonta útra kelünk, hol a Börzsönybe, hol a Pilisbe vagy a Cserhátba, de olykor még távolabbra is.

A kirándulások mindig szombaton vannak, a választott útvonaltól függően tömegközlekedéssel utazunk, de ha a környék alkalmas körtúrára, akkor szívesen megyünk autóval. Ilyenkor aki teheti, autóval érkezik a találkozóhelyre, de csak annyit használunk belőlük, amennyire ténylegesen szükség van.

A tervezett kirándulásokról a fontosabb tudnivalókkal néhány héttel korábban levelet küldünk mindkét plébánia levelezőlistájára, de az információk a megelőző utolsó vasárnapon a templomi hirdetések között is elhangzanak. Illetve itt a honlapon is lehet tájékozódni.

A Túrakör közössége teljesen nyitott mind a két plébánia hívei, mind mások felé. Bárkit szívesen látunk túráinkon, aki nem vágyik különleges teljesítményekre, viszont örömmel tölt el egy-egy napot jó társaságban szép természeti környezetben.

Eddigi túráink:

(a megfelelő sorra kattintva megtekinthetők az adott túrán készült fotók is)

1. 2015. nov. 7. Kiskovácsi - Holdvilág-árok - Lajos-forrás - Sikárosi-rét - Kiskovácsi

2. 2016. jan. 16. Kóspallag - Nacsagromi-árok - Szokolya - Verőce (a Központi Szeminárium kispapjaival)

3. 2016. febr. 27. Királyháza - Nagy-Mána - Sasfészek-bérc - Rakottyás-bérc - Királyháza

4. 2016. ápr. 2. Ősagárd - Felsőpetény - Alsópetény

5. 2016. máj. 21. Pilisszentlászló - Spartacus-ösvény - Visegrád - Apát-kúti-völgy - Pilisszentlászló

6. 2016. júl. 9. Királyháza - Nagy-Oros-bérc - Csóványos - Pogányvár - Királyháza

7. 2016. okt. 1. Perőcsény – Holló-kő – Salgó-vár – Nagybörzsöny

8. 2016. nov. 26. Pilisszentkereszt - Klastrom-kút - Fekete-kő - Pilis-tető – Pilisszentkereszt

9. 2017. jan. 7. Kisinóci turistaház – Szép-bérc – Tányér-rét – Kisinóci turistaház

10. 2017. febr. 18. Cseresznyefa-parkoló - Nagy-Vasfazék-patak völgye - Nagy-Hideg-hegy - Csóványos - Rakodó - Magas-taxi turistaház - Cseresznyefa-parkoló

11. 2017. márc. 25. Ipolytölgyes - Gömbölyű-kő - Kis-Koppány - Széles-hegy - Márianosztra

12. 2017. ápr. 29. Pilisszentiván - Iváni-hegy (botanikai séta) - Nagy-Szénás - Antónia-árok - Pilisszentiván

13. 2017. jún. 10. Pilisszentlászló - Prédikálószék - Pilisszentlászló

14. 2017. aug. 26. Szentgyörgypuszta - Nagy-Villám - Borjú-fő - Tresberg - Tahi

15. 2017. szept. 30. Érsek-tisztás - Só-hegy - Szarvas-kő - Nagy-Koppány - Érsek-tisztás

16. 2017. nov. 25. Bercel - Ordaspuszta - Szandavár - Becske

17. 2018. jan. 13. Volt Mázsaház – Hárombarát-nyereg – Királyháza – Király-kút – Volt Mázsaház

18. 2018. márc. 3. Kemence-patak völgye - Miklós-tető - Kemence-patak völgye

19. 2018. ápr. 14. Csobánka - Kis-Kevély - Nagy-Kevély - Csobánka

20. 2018. máj. 26. Cser-tó (Alsópetény) - Kő-hegy - Három-hányás - Romhányi-hegy - Cser-tó

21. 2018. szept. 8. Lajosforrási út - Vasas-szakadék - Kő-hegy - Lajosforrás - Sás-völgy - Lajosforrási út

22. 2018. okt. 13. Kisinóci th. - Szép-bérc - Kollár-völgy - Kisirtáspuszta - Tányér-rét - Kisinóci th.

23. 2019. jan. 12. Két bükkfa-nyereg - Szakó-nyereg - Dobogókő - Két bükkfa-nyereg

24. 2019. feb. 23. Ipolydamásd – Nagy-Galla – Ipolydamásd

25. 2019. ápr. 6. Klastrompuszta - Leány-barlang - Fekete-kő - Pilisszentléleki kolostorrom - Háromszáz garádics - Klastrompuszta

26. 2019. máj. 25. Selmecbánya - Paradicsom-hegy - Tanád - Sedlo Pleso - Selmecbánya

27. 2019. jún. 22. Kemence – Nyugati-gerinc – Szecskő-patak völgye – Fekete-völgy – Kemence

28. 2019. szept. 14. Pénzásás - Drégelyvár - Kőkapu - Betyár-kút - Pénzásás

29. 2019. okt. 26. Szentendre, Sztaravoda - Asztal-kő - Álló-rét - Vörös-kő - Vértes-mező - Álló-rét - Sztaravoda

30. 2020. jan. 18. Királyháza - Nagy-Mána - Sasfészek-bérc - Rakottyás-bérc -  Királyháza

31. 2020. márc. 7. Két-bükkfa-nyereg - Pilis-tető - Két-bükkfa-nyereg - Dobogókő - Két-bükkfa-nyereg

32. 2020. szept. 5. Márianosztra - Nosztrai Kálvária - Alsó-hegy - Merdesz-patak völgye - Zebegény

Következő túránk:

Kedves Túratársak!

Rendhagyó lesz a következő túránk, mert október 10-én, szombaton biciklivel indulunk el. A helyszín most is a Börzsöny, annak az egyik kerékpározásra kifejezetten javasolt útvonala:

Diósjenő - Hadiút - Szén-patak völgye - Királyrét - Kismaros (- Göd)

Kb. 26 (46) km, szintkülönbség kb. 200 m.

A Hadiút egy sokáig nagyjából szintben haladó széles, kissé murvás, döngölt földút a Börzsöny keleti oldalában. Diósjenő fölött indul (ahova részben feltoljuk a biciklit), és fokozatosan ereszkedik le a Szén-patak völgyébe, melyen keresztül mintegy 4 km után lehet elérni Királyrétre. (A Szén-patak völgyétől már bitumenes az út. Királyréten pedig szeretnénk majd kipróbálni az idén elkészült kilátót is.) Végül legurulunk Kismarosra, ahol vonatra lehet szállni, de ha a kb. 26 km kevés lenne, akkor tovább is kerekezhetünk a Duna mellett. A távolságokból érzékelhetitek, hogy bőven lesz időnk útközben megállni, nézelődni is.

Utazás vonattal, indulás Alsógödről 9.11-kor, Közép-Gödről 9.13-kor, Felsőgödről 9.16-kor ér, jegyet Diósjenőig kell váltani. Kérem, hogy ezúttal írjon nekem okt. 7-ig, aki fog jönni, hogy tudjuk a létszámot.

Ha valakit csak az tartana vissza, hogy nincs megfelelő kerékpárja, nyugodtan jelentkezzen, fogunk számára keríteni.

Üdvözlettel,
Péter